Find us on Google+ Festivalul George Enescu 2013 program - festivaluri

Festivalul George Enescu 2013 program

Programul Festivalului George Enescu 2013, bilete si abonamente

Festivalul George Enescu este un eveniment muzical romanesc de prestigiu internațional, initiat in anul 1958 in memoria marelui compozitor si muzician virtuoz George Enescu.

Printre artistii si evenimentele de neratat din editia 2013 a Festivalului George Enescu, pentru care inca mai pot fi achiziţionate bilete, se numara si concertele sustinute de orchestre de prima clasa precum London Philarmonic Orchestra, Royal Stockholm Philarmonic Orchestra sau Royal Philharmonic Orchestra.

„Pe piata interna, Festivalul George Enescu trebuie recunoscut ca brand de tara. Exista oameni care isi fac programul, isi aranjeaza viata in functie de luna septembrie” – Horia-Roman Patapievici.

Pentru Festivalul George Enescu 2013 sunt puse spre vanzare 6 tipuri de abonamente, biletele fiind momentan epuizate.

Abonament Tip A – Mari Orchestre ale Lumii, 29 concerte
Abonament Tip B – Concerte Camerale
Abonament Tip C – By Midnight
Abonament Tip D – Enescu si Contemporanii
Abonament Tip E – Muzica secolului XXI
Abonament Tip F – Mari Orchestre

Festivalul George Enescu 2013 program

Duminică, 01.09 19:30

STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian
Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

luni, 02.09

STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Program :
W. A. Mozart – Concertul pentru douã piane în Mi bemol Major
Solişti –  DANIEL BARENBOIM
RADU LUPU
G. Verdi – „Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
Cu participarea CORULUI  FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

marţi, 03.09

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor : MANFRED HONECK
Solist : YUJA WANG – pian
Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

miercuri, 04.09

NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV
Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară
Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră op. 27 „Săteasca”
E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

joi, 05.09

ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Solistă : VILDE FRANG – vioară
Program :
H. Berlioz – Uvertura la „Le Corsaire” H 101
B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78

vineri, 06.09

ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

sâmbătă, 07.09

CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
Dirijor : BERTRAND DE BILLY
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER
Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder
Distribuţia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – MARCEL IUREŞ

duminică, 08.09

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
Dirijor : LAWRENCE FOSTER
Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
AMANDA  FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

luni, 09.09

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solistă : ANNA TIFU – laureată a Concursului Internaţional „George Enescu” – ediţia 2007
Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
I. Stravinski – Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

marţi, 10.09

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Program :
O. Respighi – Poemul simfonic „I Pini di Roma”
Cl. Debussy – „Marea”, trei schiţe pentru orchestră L 109
M. Ravel – Suita nr. 1 şi Suita nr. 2 pentru orchestră „Daphnis şi Chloe” 57 a, b

miercuri, 11.09

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor : ANTONIO PAPPANO
Program :
M. Ravel – „Une barque sur l’océan” (partea a 3-a din suita „Miroirs”) op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic „Vox Maris” op. 31
Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 „Din lumea nouă”

joi, 12.09

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor : ANTONIO PAPPANO
Program :
G. Verdi – Requiem
Solişti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
JOHAN BOTHA – tenor
RENÉ PAPE – bas

vineri, 13.09

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
Solist : ANIKA VAVIC – pian
Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

sâmbătă, 14.09

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
CORUL ACADMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară
Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

duminică, 15.09

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Rheingold
Distribuţia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT

luni, 16.09

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Walküre
Distribuţia :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN

marţi, 17.09

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel
Program :
G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

miercuri, 18.09

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian
Program :
M. Ravel – Suita pentru pian „Le Tombeau de Couperin” (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

joi, 19.09

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Siegfried
Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER

vineri, 20.09

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU
Program :
B. Britten – War Requiem op. 66
Solişti :
MICHAELA KAUNE – soprană
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton

sâmbătă, 21.09

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian
Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

duminică, 22.09

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară
Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selecţiuni din Suita „Romeo & Julieta”
I. Stravinsky – Suita „Pasărea de foc” (1919)

duminică, 22.09

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Amurgul zeilor
Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN

luni, 23.09

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian
Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) „The Four Temperaments”

marţi, 24.09

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară
Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

miercuri, 25.09

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară
Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

joi, 26.09

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER
Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 „Resurrection Symphony”
Solişti : ANITA HARTIG – soprană
BERNARDA FINK – mezzo-soprană

vineri, 27.09

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : PIOTR ANDERSZEWSKI – pian
Program :
R. Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în mi minor op. 27
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Patetica”

sâmbătă, 28.09

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU
Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
G. Mahler – Simfonia nr. 3
Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

festivalul-george-enescu-2013
Pret/ bilet:
Categoria 1: 1.500 ron
Categoria 2: 1300 ron
Categoria 3: 700 ron
Categoria 4: 400 ron

Festival George Enescu 2013 program

Leave a Comment

Festivalul George Enescu 2013 program